Skip to main content
chrome donma problemi çözümü

Chrome donma ve yanıt vermeme sorunu [çözüm]

Bu yazımda son zamanlar da başıma sıkca gelen Chrome yanıt vermeme ve donma probleminin çözümünü ele alacağız. Chrome tarayıcısının ram tüketiminin çok fazla olduğunu ve mobil cihazlar da şarj tüketimini etkilediğini biliyoruz. Fakat öyle bi tarayıcı ki kendisinden de vazgeçemiyoruz. Çünkü Chrome hızlı!

Bilgisayar özelliklerim : intel 6600k (3.5Ghz)+8GbDDR4(2400MHZ) -> bu sistem kaynaklarında bile Chrome kilitlenip kalıyordu. (daha&helliip;)

194 total views, no views today

Devamını Oku

ammap change country on click

Ammap dynamically load map of the country on click

Haritaya tıklayınca ilgili ülkenin haritasını değiştirelim.

Bu yazının konusu AmMap haritasında ülkeye tıklayınca, var olan dünya haritasını kaldırıp ilgili ülkenin haritasını yüklemek. (yani dynamicall load map yapıcaz, erik gelirse o da bulsun diye arada ingilizce serpiştiriyoruz:)

Yazıyı da şundan yazdım; Şurada çözümü aranmış fakat pek becerememişler sanki. Birde biz yapalım dedik 🙂

İlk haritamız dünya haritası olduğu için maps kaynağı worldLow

(daha&helliip;)

148 total views, no views today

Devamını Oku

ÜzgüN ErkekLeR1

Garabet: Kötü geçen üç aylık dönem ve yansıması

Nasıl başlasam bilmiyorum, yazılım üzerine yazmak istediğim bloğumda kişisel günlük tarzda yazılar yazmak hiç istememiştim ama içimde kalacağına burada kalsın dedim. Son üç ay hiç iyi geçmedi benim için. Bir milat oldu yani. Fırat üniversitesi yazılım mühendisliği 3/bahar bende hep garabet kelimesinin karşılığı olarak kalacak.

Ee peki derdin ne senin diyeceksiniz;  (daha&helliip;)

129 total views, no views today

Devamını Oku

firat_universitesi_teknoloji_fakultesi

Teknoloji fakültesi nedir, Farkları neler?

Bir youtube videosunda yaptığım yorum için bu yazıyı yazıyorum. Teknoloji Fakültesi / Yazılım mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim (edit: 3 bitti 🙂 ) Çok tekniğe girmeden , işin içinde  olan bir öğrenci olarak subjektif bir şekilde yazacağım. Hadi başlayalım…

Teknoloji Fakültesi Nedir?

Arkadaşlar teknoloji fakültesi 2009 yılında teknik eğitim fakültelerinin kapanmasıyla ve piyasadaki ihtiyaçlar doğrultusunda alandaki boşluğu doldurmak üzere kurulmuştur. Teknoloji fakültelerinin amacı teoriden ziyade pratik eğitim odaklı bir yapı izlemesidir. Mühendislik fakültesine göre labaratuar dersleri daha fazladır. İkinci ve üçüncü sınıfta yaz stajları yaparlar. Son sınıfta ise bir dönem boyunca iş yeri eğitimi yapılır. Böylece daha okul bitmeden iş dünyası tanınmış olur ve belki kendini kanıtlarsan mezun olmadan bile iş sahibi olunabilir.

Forum sitelerindekinin aksine Teknoloji fakülteleri eşittir teknik eğitim fakültesi demek yanlış olur. Tamamen farklı bir yapıyla kurulmuş olup iş odaklı bir yapıyla ülkemizdeki kalifiye elaman sorununa bir nebze daha faydalı olması amaçlanmıştır. Bazı kötü niyetli kişiler veya amacının ne olduğunu bilemediğimiz insanlar , kardeş eğitimi fakültesini çevirip mühendis yapdınız diyebilir. Biz onlara şunu diyoruz;
1- eğitim değil teknik eğitim fakülteleri kapanıp yeni bir yapıyla dönüştürüldü. Ayrıca hocaların çoğu mühendislik fakültesi mezunu. Yani mühendislik disiplini almış insanlar. Bir adım daha ileri gidersek bazı tef mezunu hocalar mühendislik fakültesi hocasından daha verimli ve faydalı. Bunu bu yollardan geçen birisi olarak söylüyorum.

2- Yeni araştırma görevli hocalar atandı/atanıyor. Mühendislik fakültesindeki hocalar bizde derse giriyor. Bizdeki tef mezunu çıkışlı hocalar mühendislik fakültesinde derse giriyor. Yani yapı olarak baktığında itiraz etmek için sebebin yok. Diyorum ya arkadaş ; Bizdeki hocaların çoğu da Mühendislik Mezunu.

3- Kıyıslamaya sonra değineceğim fakat yazılım mühendisliği için konuşursam, oradaki arkadaşlara (müh. fak.) göre hakikaten daha faydalı geçiyor teknoloji fakültesi. Misal altdan aldığım veri yapıları dersine birde onların vizesine bakayım nasıl acaba diye baktım; Gerçekten basitti.

4- Teknoloji fakültesi mezunları mühendisdir ve imzası geçerlidir.(aslında sadece bu madde ile diğerlerine ihtiyaç bırakmıyoruz)

5-Vıdı vıdı etmenin alemi yok. Hepimiz ülkemiz için çalışıyoruz. Bu ülke herkese yeter. İnsan olalım kardeş olalım ve en önemlisi VATANSEVER! olalım.

Teknoloji fakültesi mi mühendislik fakültesi mi?

Ben o iyi bu kötü demeyeceğim. Aradaki farkları az çok anlattım. Hadi biraz daha yazalım;

Teknoloji fakültesi teoriyi azaltıp daha pratiğe yönelik olduğunu söylemiştik. Okul pratiğin kralınıda verse iş dünyası daha detaycı olduğu için tam profesyönel olamıyorsunuz bu gerçek. Fakat Teknoloji fakültesinde bir dönem iş yeri eğitimi yaptığınız için (bu süre zarfında en az askeri ücretin üçte biri kadar ücret alırsınız. yani 1300/3) mezun olur olmaz sudan çıkmış balığa dönmüyorsunuz. Bu sistem mühendislik fakültesinde yok. Daha yeni yeni bir üniversitede duyduğuma göre son sınıfta bizim gibi iş yeri eğitimi gibi birşeyler başlatmayı düşündüklerini duydum.

Diğer üniversitelerde de vardır belki bilmiyorum ama Fırat üniversitesi Teknoloji fakültesi Yazılım Mühendisliği olarak şunu diyebilirim ki; sanırım hocalarımız bazı şirketlerle anlaşmış, Netaş gibi devler mülakat yapıp her yıl 15 civarı stajer alıyor. Bir kaç firma daha vardı adını unuttuğum.

Aslında olay sizde bitiyor arkadaşlar. İster mühendislik fakültesi ister teknoloji fakültesi mezunu olun farketmez, Eğer sen kendini geliştirirsen , donanımlı olarak mezun olursan inan farketmiyor…

Yazılım mühendisliği okuduğumdan ve bizim işler mekandan bağımsız olduğu için freelance diye bir kavramla karşılaştım. Berberde tanıştığım adamla yazılım işleri yapmaya başladım 🙂 Facebook’u selfiden ziyade iş için kullandım yeni insanlar tanıdım ve iş yapdığım oldu o insanlarla. öğrenci iken para kazanmanın keyfini yaşadım. Yeri geldi cebime ayda bir memur maaşı kadar para geçti, yeri geldi ay sonu gelmedi. buda öğrenciliğin güzel yanı 😉

Birazda eleştirelim…

Arkadaşlar elinizden geldiği kadar kasın anadoluda üniversite okumayın. Ekşisözlükde okumuştum; “Pantolonun ütülüsü, Mühendisin İtülüsü” diyede bir söz var. Boğaziçi, itü gibi okulların kalitesi zaten belli, ama değinmek istediğim o okulların mezunları birbiriyle dayanışma içerisinde. Bir mülakata girdiğinizde mülakatı yapan kişide oradan mezun ise hanenize bir artı yazıldı demektir.

Tabi her hoca iyi olacak diye bir şey yok. Dersin hakkını vermeyen hocada var. İyiside var kötüsüde. Şu zamana kadar hep zevk aldığım dersler oldu, fakat üçüncü sınıfın bahar döneminde gerçek bir bunalım yaşadım. Buradan okuyunuz.

Anadolu üniversitelerine 10 üzerinden en fazla 5 verebilirim. Tam bir aile çiftliği bu okullar. Yapacak bir şey yok. Eğer burada okumaya puanınız yetiyorsa da yapacağınız tek şey kendiniz kendinize bir şey katmanız. böylelikle 5 puanlık açığı kapatabilirsiniz.

 

Bu kadar yazıyı niye yazdım ? Youtube’da bir video izlemiştim. Kendimce itirazlarım vardı ve bunları yazmak istedim.

Sorularınızı Yorum Olarak Sorabilirsiniz. Kısa sürede dönüş yaparım.

OnPaste.20160522-024514

Bu resimde o videonun olduğu görüntüden bir alıntı.

 

333 total views, no views today

Devamını Oku

Mysql csv export türkçe karakter hatası

Bugün karşılaştığım küçük bir problemi sizinle paylaşmak istedim. Amacım mysql de tabloyu export yapıp csv almakdı. fakat türkçe karekter hatalı bir şekilde verdi. üstelik utf-8 olmasına rağmen.

Problemi utf8-8859 yaparak türkçe karekter hatası olmadan düzelttim. Kolay bir sorun ama olur da bilmeyen varsa diye yazma gereği duydum…

141 total views, no views today

Devamını Oku

google maps api yer işaretleme

Google maps api yer işaretleme

Google maps api place,makers

Bu yazımda google maps apinin farklı özelliklerini kullanmayı ve isteklerimize göre değiştirmeyi ele alacağız. Google maps api ile yer işaretleme yapabilir (google maps marker), harita üzerine ikon koyabilir (google maps marler icon) ve harita ikonuna tıklandığında detaylı bilgilerini gösterebiliriz(google maps infowindow  .Şimdi  ,örneğin bir bayilik sistemi var, haritalar
kullanılması gerekiyor. Müşteri panelden haritada seçtiği yerleri işaretleyecek ve sitesinin bayilik kısmında gösterecek. İki gün önce gelen bir işte şöyle bir yapı yaptım:
google maps api yer işaretleme

Bu bir örnek idi. Sizden istenenler doğrultusunda farklı işler yapıcaksınız elbet.

 

Google Maps Api Key

Google bizden api anahtarı istiyor. https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/ burada GET A KEY ile bir key alalım. Bu birazdan işimize yarayacak.

Google Maps Api V3 Yer İşaretleme

Sürüklenebilir bir nesne ile lat,lng değerlerini alalım. Bu aldığımız değerleri alıp işlemek size kalmış. Veritabanına kayıt ettirip daha sonra yukarıdaki resmini verdiğim sistemi yapabilirsiniz.

/*js dosyamızı çağıralım*/
<script src="https://maps.googleapis.com/maps/api/js?key=****KEY***;libraries=places"></script>;
<div id="map"></div>
<script>
$(function(){
var map;
 /* haritamızı gösterelim #map divinin içinde */
 map = new google.maps.Map(document.getElementById('map'), {
 center: {lat: -34.397, lng: 150.644}, /* haritamızın başlangıç koordinatları*/
 zoom: 8 /* isteğe bağlı zoom*/
 });

/* Google maps yer işaretleme için Google.maps.marker kullanıyoruz*/
 var marker = new google.maps.Marker({
   position:{
   /*işaretlenecek enlem boylam koordinatlar*/
   lat:-34.397, 
   lng:150.644
 },
 map:map, /* haritamızı gösteriyoruz*/
 draggable:true /* harita üzerinde sürüklenebilir olmasını istersek true yapalım */
 });

/*
* Eğer sürüklenen marker nesnemizin koordinatlarını almak isiyorsak eventler ile bunu yakalamamız gerekli.
* Sonra aldığımız değerleri nasıl kullanmak isteğiniz size kalmış. ister al veritabanına kayıt et. ister farklı şeyler yap.
* Burada consola yazdırdım. öğeyi denetle ile consoldan markerin haretkerleri değiştikce console logların değiştiğini görebilirsiniz.
*/
 google.maps.event.addListener(marker,'dragend',function(){
  console.log(marker.getPosition().lat());
  console.log(marker.getPosition().lng());
 });

});
</script>

(daha&helliip;)

244 total views, no views today

Devamını Oku

OnPaste.20160315-031015

Twitterda takip edilesice hesap @kodiknews

Yazılımcılar olarak mesleki sohbetleri seviyoruz ve teknik bir espri yapıldığında hoşumuza gidiyor (bizde böyle oluyor sizi bilmem 🙂 ) Bazen öylesine gülüyoruzki, yanındaki arkadaşına ; “Kanka şunu bi okusuna” deyip gözümüzden yaşlar gelince milletin bize tuhaf tuhaf bakmasıyla kendimize geliyoruz.

Twitterda sadece yazılım dünyasını takip ediyorum. Piyasada neler var neler yeni sayesinde haberimiz oluyor. Fakat günün sıkıcılığıyla beraber insan biraz olsun neşelenmek istiyor. Eğer twitter da takip etmiyorsanız @kodiknews ‘i takip edin mutlaka. Gününüze neşe katar.

Tabi herkesi güldürmeyi başaramayabilir, gösterdiğim bi kaç kişi bu ne desede, benim hoşuma gidiyor arkadaş. (Değişik bi milletiz ankarada patlama olur, survivor rekor kırar. [Bkz: ülkeyi terketmek]) (daha&helliip;)

315 total views, no views today

Devamını Oku

2000 TL bütçeyle bilgisayar toplama -i5 6600k

kendim için özenle parçalarını seçip aldığım ve 2000 tl maliyeti bulunan i5 6600k‘lı sistemimden bahsedicem.

2000 liraya bilgisayar toplama

Uzun araştırmalarım sonucu bu malzemeleri seçtim. Sistem gayet güzel çalışıyor, ve parçalar son derece uyumlular. Ayrıca bu sistem ileriye dönük rahat optimize olabilecek bir sistem. Neden derseniz (aşağıda parçaların listesini yazacağım) 6600k işlemci sonundaki k ibaresi ile diyorki beni overclock edebilirsin. bunu uyumlu bir anakart ve bol bol portlar…

Malzemelerimiz : )

» İntel i5 6600k (en uygun fiyat)
Ardakaş bi işlemci ye 800 lira civarı bayıldık ama değdi. ileriye dönük bir sistem istiyorsanız işlemciden kısmayın. birde şua özelliğini sevdim; sağolsun ardakaş boş vakitlerde 0.80 ghz ile çalışıyor iş geldiğinde 3.9’a kadar çıkıyor. ayrıca 14nm ile üretiline bu işlemci amd’ye parmak ısırtıyor 😛

 

(daha&helliip;)

151 total views, no views today

Devamını Oku

mail-in-a-box_twitter

Digitalocean spam email çözümü – yandex

DigitalOcean spam email çözümü

Digital ocean’da bir vps niz var ve spam mail derdiniz var ise bu yazı sizin için. Normalde bir sıkıntı olmadan gmail’de spama düşmüyordu, sonra  spama düşmeye başladı ve bazen göndermiyordu korumalı e-posta servislerine. Sorun aynı vpsde birden fazla site domain barındırdıktan sonra başladı ve blackliste düştü.(aynı ip den bir den fazla mail adı ile gönderince google ne oluya bu da kim diyor kara listeye alıyor.) Eğer spam mail hatasını çözmezseniz müşterilerinizle başınız benim gibi derde girebilir veya sadece soyadınız ile gmail,hotmail hesabınız yoksa ve isim@alanadi.com ile mail göndermek istiyorsanız ve bununla gönderdiğiniz mailler spama düşüyorsa ve bu hesapla sürekli mail trafiğinizi yönetmek istiyorsanız spam mail olayından kurtulmanız gerek.

Digitalocean spam email derdinden kurtulmanın bir çok yolu var. ben en güzel yol olan kurumsal yandex altyapısına (ücretsiz) geçmeyle bu sorundan kurtuldum. bu yazımda da ondan bahsedeceğim. onun dışında şunları da deneyebilirsiniz;

 • droplet adınızı değiştirmek
 • SPF record (ben bununla uğraşmadım. ama dileyenler baksın.)

Şimdi yandex altyapısını kullanarak yourname@domain.com gibi bir isimle spamsız bir şekilde nasıl mail göndeririz buna bakalım;

ilk olarak buradan kurumsal yandex’e gidiyoruz.

OnPaste.20160226-225933

kutucuğa domain adresinizi yazın ve ekleyin. ardından şöyle bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

OnPaste.20160226-230544

1-) bir html dosyası oluşturup adını yukardaki gibi verip, içine yine yukarıdaki gibi istenen metni yazın ana dizine yükleyin.

2-) kontrol et butonuna tıklayın.

3-)Mx kayıtları eklemeniz için gerekli bilgiler var. Digital oceanda domain kısmında, mx ayarları için bir kısım var. oraya burdaki istenen değerleri girin. işlem tamamdır.

Burdan sonra listeden ilgili domaini seçip yeni bir hesap açıp keyfinize bakabilirsiniz.

OnPaste.20160226-231404

Kolay gelsin.

 

 

334 total views, no views today

Devamını Oku

Mehmet Kırmızıkaya