Skip to main content

2000 TL bütçeyle bilgisayar toplama -i5 6600k

kendim için özenle parçalarını seçip aldığım ve 2000 tl maliyeti bulunan i5 6600k‘lı sistemimden bahsedicem.

2000 liraya bilgisayar toplama

Uzun araştırmalarım sonucu bu malzemeleri seçtim. Sistem gayet güzel çalışıyor, ve parçalar son derece uyumlular. Ayrıca bu sistem ileriye dönük rahat optimize olabilecek bir sistem. Neden derseniz (aşağıda parçaların listesini yazacağım) 6600k işlemci sonundaki k ibaresi ile diyorki beni overclock edebilirsin. bunu uyumlu bir anakart ve bol bol portlar…

Malzemelerimiz : )

» İntel i5 6600k (en uygun fiyat)
Ardakaş bi işlemci ye 800 lira civarı bayıldık ama değdi. ileriye dönük bir sistem istiyorsanız işlemciden kısmayın. birde şua özelliğini sevdim; sağolsun ardakaş boş vakitlerde 0.80 ghz ile çalışıyor iş geldiğinde 3.9’a kadar çıkıyor. ayrıca 14nm ile üretiline bu işlemci amd’ye parmak ısırtıyor 😛

 


 

»MSI Z170A 

K serisi işlemci alıyorsak Z serisine sahip cipsetli bir anakart almamız gerekiyormuş.(inanmıyorsan donanımhaber‘cilere sor)
4 ddr4 ram port, hdmi, vga, usb 3.1 falan falan

 


 

»Zalman R1 600w

Kasa gayet şık. yalnız resimdekinden büyükce. zalman hakikaten bu işi biliyor. 3 fan var içinde. istersen 2 tane daha ekleyebiliyorsun. ayrıca 600w güç kaynağı ile birlikte geliyor. dolayısıyla fiyat artıyor.320 civarı bir rakamdı.

 


»Kingston DDR4 2400mhz ram

Anakart ile mhz oranları uyumlu olduğu için uyumlu çalışıyor.

 


 

Son olarak SSD diskimiz var.

»Kingston KNG 120GB HYPERX FURY SSD

Olmazsa olmaz şu devirde. 3-5 sn de açılan bir bilgisayar hayal edin. hemde açılışta sql server vs herşey açık. oh mis. evet.

 


 

bide fan var. stok fan olmayınca düşük fiyatlı bi tane alın. ben öyle yaptım. ilerde su soğutma sistemine geçicem. o zaman overclock da yaparız.


 

Faturamız:

OnPaste.20160310-020137

 

2000 tl sistem toplama : Eksiklikler

→ HDD yok! evet doğru. laptopda 500gb disk var. orası benim ambarım. ağda paylaşımda olduğu için hiçbir sıkıntı yok. ayrıca 120gb ssd var. elbet yetmeyecek fakat bir yıl oyalasa tamamdır. Öğrenci bütçesi ile bu kadar.

→Ekran Kartı. ileriye dönük bir sistem olduğunu 423413216 kere yazdım. bu sistemin oyun bilgisayarı olması için 1000lira civarında bi yatırım yapıp ekran kartı almanız gerekecek. Ben oyun meraklısı biri olmadığım için sorun olmuyor. ama yinede alıcam bi tane orta seviye bişeyler. (Tavsiyelere açığım)
Ayrıca intel Hd530 ile normal ayarlarda oyun oynayabiliyorsunuz. (Euro Truck Smilatör vardı eskiden kalma. yükledim test ettim donma vs yok. eski laptopda takılırdı mesela)
intel hd530’un laptopdaki karşlığı 840m-850m civarı bişey.

Kapanış

Ardakaşlar ben bir yazılım geliştiriciyim. Sistemi bu çerçevede topladım. Sizin kişisel isteklerinize göre değişebilir ve bu sayede çok daha uygun toplayabilirsiniz. örneğin ben o.c yapmam diyosanız en az anakartdan 150 lira ve işlemciden de biraz kısara 200 lira yani toplam 350 lira gibi bir fiyat düşüşü söz konusu. Parçaları Ebrar Bilgisayar dan temin ettim. Piyasada oradan ucuzu yok.  ilgili de bir firma. Sağolsunlar isterseniz motaj yapalım dediler ve bende kabul ettim ve sıkı paketleyin demiştim : iki tane koliye koymuşlar 😉


Blog yazmanın Faydaları

Bu yazı sayesinde masamda temizlik görmüş oldu 🙂
masa

Not:

Sonra Eklenecekler:
Kasa Resimleri.

 

Doğuş Pompa