Skip to main content
ÜzgüN ErkekLeR1

Garabet: Kötü geçen üç aylık dönem ve yansıması

Nasıl başlasam bilmiyorum, yazılım üzerine yazmak istediğim bloğumda kişisel günlük tarzda yazılar yazmak hiç istememiştim ama içimde kalacağına burada kalsın dedim. Son üç ay hiç iyi geçmedi benim için. Bir milat oldu yani. Fırat üniversitesi yazılım mühendisliği 3/bahar bende hep garabet kelimesinin karşılığı olarak kalacak.

Ee peki derdin ne senin diyeceksiniz; 

-Cevap basit aslında. Herşey, sistem…

Hadi başlayalım;

Eğer ben birşeyler öğrenmeye niyetlendiysem bu şey muhakkak yararıma olmalıdır. Sevmeliyim yani onu ya da sevdirmeli ilgili kişi. Üniversitede eksik gördüğüm noktalardan bir taneside bu aslında. Sen anlatıyorsun ama insanlar bunun ne işe yaradığını ,nerde kullanacağını bilmiyor. Şu zamana kadar çok sevdiğim dersler oldu , az ilgi duyduğum derslerde oldu. Zevk aldığım dersler aynı zamanda benim mesleğim olduğu için çok keyif veriyordu. Örneğin geçen dönem veritabanı dersi  ilgi alanımda olduğu için keyifliydi, severek takip ediyoruz derler ya işte öyleydi ve geçiyorduk da. misal web dersimiz vardı, benim ilgi alanım ve şimdiden para kazandığım sektör. O dersi bir kere bile dinlemedim. Ama zaten biliyorduk ve geçtik.

-Seviyorsak geçeriz. Net.

Ama arkadaş bu dönem öyle saçma dersler vardı ki, bazen hocanın pasifliği, aktaramaması ve bazende benim ilk başta ısınamam ile o derslerden kaldım. 6/4 başarısızım. Aslında kime göre başarısız neye göre…

Şuda var; Şimdi dersin adı güzel. Misal Yazılım Tasarım Mimarileri. Woovv diyorsunuz değilmi. Bir de şöyle dinleyin; Software architecture design (vayy be , baba ders değil mi?)

-Havamızı attıysak iğneyi batırmaya başlayalım; Dersde ne yapıyoruz, shutterstock images sponsorluğunda hazırlanan güzel çafcaflı slaytı açıyoruz, hava soğuk pencereleri kapatıyoruz (nefes almayın lan) ve 0.75 hızında ders anlatılmaya başlanıyor (ama uyumuyoruz)… 

-Arada çok hızlı gitmiyoruz değilmi diye soru gelirse , Haşa böyle iyi diyoruz.

-Planlama, bütçe, çözümleme, tasarım… (tanıdık geldi değil mi ? , sanki gördük biz bunu, evet 1.sınıf ymt -_- )

-Üzerine konuştuk , iyice ezberledik değil mi?

-Şimdi herkes bir proje yapsın. (Hocam hani mimari ,hani design pattern , hani mvc… )

-Finaller is coming. (03 otur.)

-Bütler is loading… ( bu parantez içi sonradan güncellenecek [ edit: 61 ])

Birde bunlar zorlamaya gelmiyo diye laflar işittikçe sinirlerin bozuluyor ister istemez. Arkadaş gereksinim çeşitlerinden banane, lazım olursa açar bakarım, devlet sırrı mı bu? edebiyat dersimi bu ki ezberleyelim. Bunu yapınca zorlamıyosun dear dr.

Sen en önemli şeyleri eksik aktar, uygulamalı gösterme sonra da , neyse; sabaha kadar yazarımda , daha mezun olmadık.


Einstein

Günün birinde Albert Einstein’ın bir meslektaşı ona telefon numarasını sorar. Einstein bir telefon rehberi alıp numarasına bakar. Meslektaşı “Kendi numaranı bilmiyor musun?” diye sorar ve şaşırır.
“Hayır” der Einstein ve ekler, “Bir kitaptan kolayca bulabileceğim birşeyi neden ezberleyeyim ki?”

 

 


Aslında ben kaygılı bir insanım. Mesala , bir yazı yazacaksam başıma birşey gelir mi , siyasi içerik içerse acaba ilerde iş ile ilgili problem olurmu çok dert ederim.  Yukardaki satırları yazarken bile lan biri okursa ve takarsa bana diye düşünmedim değil. Ama dilsiz şeytan olacağıma içimdeki hakikati söylemek daha mantıklı ve kendi içimde yaşadığım burhanı atlatmada yardımcı olduğu için yaz ulan dedim….

Ayrıca bugün moralimi bozan sadece dersler değil (zaten olamazda)

 • Babanın birisi öz çocuğunu presli çöp kamyonuna atmış , zor kurtardılar. (Haysiyetsiz herif)
 • Metro turizm rezaleti. (bakınız)
 • Ülkece delirdik. izdivaç, survivor, saçma sapan diziler (izlemeyelim, izlettirmeyelim)
 • Dolar 3 lira, euro hak getire, golf tdi 90k
 • Kötünün iyiye, yasadışının yasal olana koşulsuz üstünlüğü… (alıntı)

 

Son olarak, eğer bu yazıyı okuyan arkadaşlarım varsa yorum yazın arkadaş sessiz kalmayın (isim yazmasanızda olur. mail yazın ama 🙂 )

Ruh Halim: Garabet (bkz.Tdk garabet)

Planlar: Altüst

Saat: 01.42

Umut: Allah var gam yok

Selametle…

 

 

 • corç

  Aynen arkadaş.. Duygularımıza tercüman olmuşsun.. Ama işte son virajlar deyip çokta takmıyoruz bu saçma sapan dersleri.. Bizden öncekilere anlatıp farkındalık yaratarak bu karadüzeni değiştirmek lazım..
  Yakında burdan kurtulacağız:)
  selametle.

 • Pingback: Teknoloji fakültesi nedir, Farkları neler? - Mehmet Kırmızıkaya()

Doğuş Pompa